Československý komorní orchestr Praha


Československý komorní orchestr Praha založil v roce 1957 prof. Dr. Otokar Stejskal na půdě slavné Pražské konzervatoře. Po jeho skonu převzala vedení souboru jeho choť Eva Lustigová a od roku 1998 orchestr úspěšně řídí jeho bývalý žák, houslista Jan Mráček. Pověst a celosvětové uznání souboru začíná udělením medaile F. Liszta ve Výmaru a pronikavým úspěchem na festivalu v Salzburgu v roce 1964. Od té doby koncertuje ve většině zemí Evropy, Jižní a Severní Ameriky, Afriky a Asie. Byl stálým hostem hudebních festivalů, jako např. Pražské jaro, Bregenzer Festspiele, Choriner Sommer, Festival Estival de Paris, Besancon, Bordeaux, Pablo Casals Prades, Santander, Brusel, Mexico, Santa Fé atd.

Orchestr pořídil řadu rozhlasových, televizních a CD nahrávek. Spolupracoval se slavnými sólisty, jako např. H. Baumann, P. Tortelier, W. Wilkomirska, J. Ogdon, A. Marion, S. Gazzeloni, R. Lupu, P. Vigneron, z našich umělců s V. Hudečkem, M. Kejmarem, J. Bouškovou, K. Englichovou, J. Bártou, E. Prochácem, J. Petrášem a s mladými umělci, jako jsou např. Jan Mráček ml. (vítěz houslové soutěže Fritz Kreisler ve Vídni, 2014) či Eva Melíšková (zástupce koncertního mistra v Symfonickém orchestru v Oviedu-Španělsko).

Čsko Praha podporuje i mladé, teprve se rozvíjející umělce - ve spolupráci se ZUŠ Jana Hanuše, Praha 6 - Břevnov, zorganizoval koncert v Tereziánském sále břevnovského kláštera, kde vystoupili čtyři mladí sólisté a tak si poprvé mohli vyzkoušet za doprovodu profesionálního orchestru "prkna, která znamenají svět". Orchestr se také podílí i na charitativních akcích, jako např. Vánoční charitativní koncert v Taboře (2014) pro Kiwanis a Unicef, společně se skupinou Queenie (revivalová kapela, která si zakládá na přesném a autentickém pojetí písní skupiny Queen).